Komşuda pişer bize de düşer

Eskiden evde pişenden yan komşuya tattırmak, sonra da tabağınıza koyulmuş yepyeni bir lezzetle bir gün komşunuzu kapıda buluvermek o kadar da ender bir şey değildi. Tabağınız elimde kapınızı çalıyorum... Bakalım bu size ne kadar tanıdık gelecek, komşuda pişenden size ne düşecek?!...

Salı, Mayıs 09, 2006

Bir Badem İçeceği SUMADA

Birkaç hafta önce Bahar, çağla badem ile yeni bir lezzeti paylaşmıştı bizimle. Geçenlerde bir arkadaşımız biraz toplayıp getirmişti, onları da hemen yıkayıp yiyiverdik ilk hevesle, yemeğini yapmak için tek fırsatımdı belki de, ama n'apalım çıtır çıtır yemek de güzeldi :) Aslında Girit'te badem çok ama nedense çağla iken pek tüketilmediğinden burada pazarda bulup da alma şansım yok, ne yazık ki... Peki, çağla olarak yemedikleri bu bademleri ne mi yapıyorlar? Bırakıyorlar bademler büyüsün, kabukları sertleşip içleri olgunlaşsın... sonra da toplayıp ayıklayıp tatlıların içinde, üstünde bol bol kullanıyorlar. Bir de Sumada diye mükemmel bir içecek yapıyorlar!

Geçen gün bir marketin rafında görünce, yıllardır görmediğim bir dostuma rastlamış gibi sevindim, kaptım hemen bir şişe. Artık burada bile az bulunur oldu böyle geleneksel şeyler... Önce çocukluğum geldi aklıma, sonra da nişan törenimiz.

Çocukken, hatırlıyorum, ara sıra babam 2 şişe getirirdi eve. Bir tanesinde kıpkırmızı ötekinde de krem rengi bir şey olan şişeler hala gözümün önünde. Nereden alırdı onları, kimbilir? Arasan hala bulunur mu İzmir'de, onu da bilmiyorum... Kırmızı olana Kanela derlerdi, krem rengi olana da Sumada. Konsantre sıvılar oldukları için bazen soğuk suyla seyreltip büyük bardaklarda bazen de sıcak suyla çay bardaklarında içerdik... Ben hep kırmızı olanını severdim, o zamanlar. Hem rengi hem de tadı daha cazipdi, keskin tarçın kokardı. (Kanela kelimesinin pek çok başka dilde olduğu gibi Yunanca'da da tarçın anlamına geldiğini yıllar sonra öğrendim) Öteki krem renkli olanınsa, kokusu neyse de tadı pek baygın gelirdi bana... annemle babam severlerdi, hatırlıyorum. Şimdi aradan yıllar geçti... Girit'teyim, ben de anne oldum, elimde sumada, minik kızım da yanımda... Marketten eve döner dönmez kendime koca bir bardak soğuk sumada hazırladığımı gören Mayacık çoktan peşime takılmıştı bile! Elimdeki yepyeni şeyi bir an önce tatmak isteğiyle gözlerinin içi pırıl pırıl parlıyordu.
- İster misin, annecim?
- Hıh, istiyoyum...
Uzattım bardağımı, minicik temkinli bir yudumdan sonra suratı buruştu, beş altı saniye de öylece kalakaldı! :>
- Güzel değil mi?
- Biyenmedim!
:) Demek ki sumadayı sevmek için biraz büyümek mi gerekiyor ne?...


Sumada, yalnızca badem, şeker ve suyla yapılan son derece doğal ve sağlıklı bir içecek. Tarifini bulmak belki imkansız değil. Ama ben evinde yapanı hiç görmedim. Bilirsiniz bazı şeyler evde yapılmaz, yapılsa da ustasının elinden yapılmışı gibi olmaz. Bu da öyle birşey işte...
Sadece Girit'e özgü bir içecek değil, bildiğim kadarıyla başta Lefkada olmak üzere pekçok Ege adasında da yapılıyor, içiliyor. Girit'te geleneksel olarak nişanlarda ikram ediliyor. Bu yüzden sumadanın ikinci kez karşıma çıkışı, Yorgo'nun ailesinin nişanımıza koca bir kutu badem şekeriyle birlikte birkaç şişe getirmeleriyle olmuştu. Misafirlere çok değişik gelen bir ikramdı...

Benim de size ikramım olsun!

Etiketler: , ,

7 Comments:

Blogger tata said...

Hic duymadigim bir icecekle tanistirdin beni, aklimdan neler geciyor...mesela subiya, hic doymazdim onu icmeye. Ben de onu mu yapsam acaba?
Sevgiyle kal.

5/09/2006  
Blogger Papatya said...

Sevgili Tata,
Bahar Subye ile ilgili bir yazi yazmisti.. arsivlerinden 23.3.06 tarihli yazisina bir bak...unutulan lezzetlerde. Sen de tarifi varsa yapabilirsin de kavun cikti mi Almanyada?

5/10/2006  
Blogger tata said...

Sevgili Papatya, tesekkürler,hemen bakiyorum ve benim tarif ile karsilastiriyorum.
Almanyada kavun cikti da benim kurutulmus cekirdeklerim gecen yazdan.

5/10/2006  
Blogger thinker bell said...

2 blogunuzu da sayfama bıraktığınız mesaj sayesinde tanıma fırsatım oldu.İyiki de bırakmışsınız mesaj!:)Doğrusu yazılarınızda verdiğiniz bilgiler çok güzel.Değişik kültürleri tanımak bu şekilde çok daha zevkli.Bu sumada yı çok merak ettim ama!Kimbilir belki birgün yolumuz oralara düşer tadarız.Yazılarınızı merakla takip edeceğim.
Sevgiler,

5/21/2006  
Anonymous Adsız said...

slm artık sumada izmirde satışa sunuldu sakızadası cafe de ayrıca chıos adasına özgü reçeller sakız likörü ve damla sakızıda www.sakizadasi.com.tr ömür şanlı

11/08/2007  
Anonymous Adsız said...

Kuzey Kıbrista da sumada bilinir ve içilir ferahlatan bir tadı vardır.

4/14/2009  
Anonymous Adsız said...

Kışın sıcak da içilir Kıbrıs'ta. Ancak giderek kullanımı azaldı.

10/28/2009  

Yorum Gönder

<< Home